Természetes környezetünk
-Szeretne ön is vigyázni a környezetére, csak eddig még nem találta meg a megfelelő megoldásokat?
Nézzen szét nálam.
Mai világunkban talán, az egyik legfontosabb dolog lenne a környezetünk védelme.
Hiszen ha a környezetünkre nem vigyázunk, akkor bizony egyúttal magunkra sem, és így nem is kell csodálkozni azon hogy egyre több új betegség üti fel a fejét.
Megoldási lehetőségek pl.:
1.-Ha lehet, akkor környezetvédő energiaforrásokat használjunk.
pl. napenergia, vízenergia, szélenergia, bioenergia,
Természetvédő közlekedés:
2.-Ha lehetséges ne szemetelj, mert az bizony akárhogy is visszajut a szervezetedbe.
pl. szelektív hulladékgyűjtés
Íme hulladékgyártó társadalmunk sztárjai:
Ha lehet használj természetben lebomló szereket!
-gondolok itt a mosószerekre, vegyszerekre. Ma már egyre több helyen fellelhetőek ilyenek, de főleg MLM rendszerekben találkozhatunk ilyenekkel.
Én amit a kipróbáltak közül jónak is találtam:
Használj természetben lebomló szereket.
pl. Mosódió (fán terem és mosni lehet vele)
3.-Ha teheted tisztított vízzel locsolj, előbb utóbb úgyis a te szervezetedbe jut el, bármit is juttatsz környezetedbe.
( klórmentes, méregmentes, vegyszer, gyógyszerszármazék, hormon stb. mentes)
Gyüjthetsz esővizet is, ahogy Nagyapáink tették.
4.Ökogazdálkodás:
-Ha teheted ne génmanipulált magvakat ültess mert, ha megmaradna, a következő évben úgysem tudod elültetni, hiszen azt az információt is beleültetik hogy elpusztítsa a saját csíráit a következő évben. (öngyilkos magvak)
Nyílván gazdasági szempontok miatt...
Vedd meg inkább a magokat itt.
És ápold őket inkább természetes anyagokkal, amiket itt megtalálsz.
Ha írsz nekik levelet, szívesen küldenek katalógust és árlistát.
Vagy itt: Biokertészet
5.Természetes, önfenntartó környezetek.
-Ha teheted költözz inkább természetes önfenntartó környezetbe, és tanulj meg a természettel együtt élni. A természet bőkezű lesz veled. Pl. Biofalvak...
A természetes önfenntartó környezethez hozzátartozik, az épület amiben élünk, a hozzátartozó földterület amin gazdálkodhatunk, vagy éppen meg is őrizhetjük a természetes mivoltát is.
A földterülettel kapcsolatban már írtam egyel fentebb, az ökogazdálkodás címszónál. Ezért itt erről nem szeretnék írni..
Az épület:
Egyre több, egyre modernebb épület épül, és egyre inkább el is távolodnak ezek az épületek a természettől. Sajnos. (Betonból, vasból , stb....készült házak)
Érdemes szétnézni a természetes anyagokból épülő otthonok lehetőségei között. Ilyenek pl. Vályogházak, Faházak, Agyagkavics házak, Földházak.
Vályogházak: Alapanyagaik föld (vályog), kő, fa, szalma, vagy a nád.
"Az ipari civilizáció előtt az építés teljesen más keretek között zajlott. Az emberöltőkön keresztül kikristályosodó-változó, területileg jellegzetes jegyeket mutató parasztházak készítésénél ismeretlenek voltak az ipari anyagok. Hisz a föld (vályog), a kő, fa, szalma, vagy a nád környéken mind föllelhetők voltak. Az ablakszemekbe sem tettek mindig üveget.- Hegedűs Zsolt"
Földházak: Bevallom , ez az építési mód a szívem csücske.
Ma még nincs úgy elterjedve, de őszintén tudnék neki örülni, hogy ha hasonló házakkal lenne teli az ország.
Ez egy rendkívül energiatakarékos ház, ami nem elhanyagolható a mai energiacentrikus világunkban. Képzeljék el hogy ebben a házban, télen 1-2 hónappal kevesebbet kell fűteni, mert a földház tetjén lévő ablakon bejövő nappali napfény, felmelegíti a kavicsokból készített padlózatot. Ez a padlózat, ezt az energiát amit nappal összegyűjtött, éjszaka, (vagy télen akár nappal is) adja le. Kevesebb a fűtésszámla. Arról nem is beszélve hogy amíg kint világít a nap, addig bent is világos van, ugyanezen ablak miatt. Tehát a villanyszámla is kevesebb lesz. Hátha még valami környezetkímélő energiaforrást is felhasználunk, akkor már szinte mindent megvalósítottunk, ha egy bioházban szeretnénk lakni. Persze a biokörnyezettel együtt, amit a lehtőségeinkhez mérten , viszonylag meg is tudunk valósítani, így együtt kerek egész.
Ennek az épületnek a tervezését Hegedűs Zsolt kezdte el nállunk, és nincs is tudomásom arról hogy valaki más tervezett volna ilyet. Meg is jelent egy könyve BIORGANIKUS ÉPÍTÉSZET címmel, ajánlom minden kedves érdeklődőnek.